Działanie automatyki do bram

Działanie automatyki do bram

Działanie mechanizmu automatyki do bram 

Na automatykę do bramy wjazdowej składają się wszystkie siłowniki i elementy sterujące, które odpowiadają za sprawność jej działania. Każdy system może posiadać różne rozmiary, specyfikę działania oraz inną formę obsługi. Siłownik jest odpowiedzialny za zamykanie i otwieranie skrzydeł bramy. Wyróżnia się siłowniki śrubowe, z ramieniem łamanym lub podziemne. Producenci automatyki do bram zawsze określają jej moc oraz ciężar jaki jest w stanie obsługiwać. Natomiast moc siłownika powinna być o minimum 30% wyższa, co pozwoli na bezproblemowe otwieranie działanie przy zmiennych warunkach pogodowych. Praca silnika na maksymalnych obrotach, bez zachowania zapasu mocy, mogłaby skrócić jego żywotność. Pracę siłownika kontroluje centralka sterująca. Znajduje się w niej układ, który daje sygnał siłownikowi, że ma otworzyć lub zamknąć bramę. Jej praca rozpoczyna się w momencie, w którym zostanie użyty pilot. 

Jak działa siłownik elektryczny?

Siłownik elektryczny zbudowany jest z silnika i przekładni zmieniającej ruch obrotowy wirnika na ruch liniowy tłoka. Zasada działania takiego siłownika jest całkiem prosta. Silnik elektryczny za pomocą przekładni obraca śrubą napędową, po której przesuwa się nakrętka. Do nakrętki przymocowany jest tłok. Ruch nakrętki po śrubie napędowej w konsekwencji daje ruch całego tłoka. Taka budowa sprawia, że siłownik jest w stanie utrzymać włożony na niego ciężar nawet, gdy odłączone jest od niego zasilanie. Oczywiście, gdy na siłownik postawi się zbyt duży ciężar, siłownik ulegnie uszkodzeniu. W przypadku bram rozwieranych siłowniki mogą posiadać proste lub łamane ramię. Przytwierdza się je do skrzydeł oraz słupków. Przy stalowych słupkach konieczne jest przykręcenie do specjalnie wspawanych uchwytów, natomiast przy murowanych stosuje się odpowiednie kotwy. Napęd można też również zamontować w hermetycznej skrzynce pod ziemią, dzięki czemu będzie niewidoczny. Automatyka do bram musi przede wszystkim posiadać szczelną obudowę, która chroni mechanizm przed zanieczyszczeniami oraz wilgocią. 

O czym pamiętać, decydując się na zakup automatyki do bram?

Przy zakupie automatyki do bramy wjazdowej, warto zauważyć, w jaki sposób blokada skrzydła jest zwalniana, ponieważ gdy nastąpi nieoczekiwana przerwa w dostawie prądu. Napęd zwykle odłącza się ręcznie, przy użyciu klucza. Jednak w przypadku droższych modeli automatyki do bram, rozłączenie może się odbywać także elektronicznie. Aby zrezygnować z konieczności obsługiwania bramy manualnie, można zdecydować się na połączenie napędu z akumulatorem, ponieważ odpowiada on za awaryjne zasilanie. Automatyka do bram to rozwiązanie bardzo wygodnie, jednak warto pamiętać o odpowiednich systemach zwiększających bezpieczeństwo. Nadajnik promieni podczerwonych umieszcza się razem z odbiornikiem kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią, pod stronach wjazdu. Linia fotokomórek powinna znajdować się w świetle przejazdu, a jej przecięcie doprowadzi do odpowiedniej reakcji. Podczas ruchu skrzydła, światło wiązki jest w stanie rozpoznać dowolny obiekt, dzięki czemu brama może automatycznie się zatrzymywać oraz cofać. Przydatnym rozwiązaniem jest również zabezpieczenie przeciwzgnieceniowe, stanowiące uzupełnienie działania fotokomórki. W przypadku natrafienia na przeszkodę, moduł znajdujący się w specjalnej centrali sterującej reaguje bezpośrednio na siłę niezbędną do zamknięcia skrzydła. Efektem jest zablokowanie i zmiana kierunku ruchu.

Ceny automatyki do bram w Warszawie

Na decyzję o zakupie konkretnego systemu automatyki do bram w Warszawie często wpływa jego koszt. Najprostsze modele automatyki do bram można nabyć już za około 400 złotych. Jednak w przypadku bramy dwuskrzydłowej, wydatek wzrasta od 800 do nawet 2 tysięcy złotych. Wydatki związane z automatyką do bram nie dotyczą jedynie zakupu samego systemu. Zawsze trzeba być przygotowanym na skorzystanie z usług serwisu.

Posted on 2020-01-24 67

Brak produktów

To be determined Dostawa
0,00 zł Suma

Realizuj zamówienie